Wojna francusko-pruska 1870-1871 WYWIAD

tu rozmawiamy o interesujących książkach, artykułach, publikacjach

Wojna francusko-pruska 1870-1871 WYWIAD

Postprzez twbolek83 » 2010-12-19, 11:50

panowie i panie
fragment ksiazki "Protokół Sigmy" autor Ludlum Robert

nie moge znalesc w necie zadnych informacjio tym Claude Rochat
a zaciekawilo mnie ogromnie w jaki sposob niemcy manipulowali wywiadem francuskim
jesli ktokolwiek z was ma jakiekolwiek informacje na ten temat to prosze o kontakt




- Słyszała pani o Francuzie nazwiskiem Claude Rochat? Nie? Często o nim myślę. Nudny,
obowiązkowy, uparty, pozbawiony wyobraÂźni człowiek, który w latach sześćdziesiątych i
siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku pracował w Directoire, we francuskim wywiadzie.
W roku 1867 jego uwagę przykuł fakt, Ŝe w ciągu dwóch tygodni zginęło dwóch nie znąjących
się wzajemnie pracowników Dyrektoriatu, urzędników niŜszego szczebla: jeden padł
ofiarą ulicznego napadu rabunkowego, drugiego stratowały konie pocztowozu. Jak juŜ wspomniałem,
tego rodzaju wypadki zdarzały się wtedy bardzo często. Nie było w tym nic nadzwyczajnego.
Mimo to sprawa nie dawała Rochatowi spokoju, zwłaszcza kiedy odkrył, Ŝe w
chwili śmierci obaj urzędnicy mieli przy sobie kosztowne, złote zegarki kieszonkowe. Mało
tego, były to zegarki identyczne, gdyŜ ich koperty ozdobiono takimi samymi, bardzo pięknymi
krajobrazami z emalii komórkowej. Osobliwy przypadek, niby bez znaczenia, a jednak na
tyle zagadkowy, Ŝe całkowicie go pochłonął i to do tego stopnia, Ŝe, ku rozdraŜnieniu przełoŜonych,
na wyjaśnienie sprawy poświęcił aŜ cztery lata. I wreszcie odkrył niezwykle skomplikowaną
i wyrafinowaną siatkę szpiegowską: okazało się, Ŝe Dyrektoriat jest penetrowany i
26
manipulowany przez pruskich agentów. - Bartlett zauwaŜył, ze zerknęła na przeszkloną gablotę.
- Tak, to właśnie te zegarki. Prawdziwe arcydzieło sztuki zegarmistrzowskiej. Kupiłem
je na aukcji przed dwudziestoma laty. Lubię na nie patrzeć. Dzięki nim wciąŜ o tym pamiętam.
Zamknął oczy i pogrąŜył się w zadumie.
- Naturalnie zanim Rochat zakończył śledztwo, było juŜ za póÂźno. Dzięki przebiegłej,
bardzo umiejętnie przeprowadzonej akcji dezinformacyjnej agentów Bismarcka Francja przystąpiła
do wojny. „Na Berlin! - krzyczano. - Na Berlin!" Skutki były katastrofalne, dla Francji
oczywiście: w ciągu zaledwie dwóch miesięcy straciła militarny prymat w Europie, którym
cieszyła się od bitwy pod Rocroi w 1643 roku.
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy
A. Einstein
Avatar użytkownika
twbolek83
Administrator
 
Posty: 2316
Dołączył(a): 2009-12-28, 14:53
Lokalizacja: olkusz

Powrót do CZYTELNIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron