Witam,
Ostatnio zabrałem się za serię książek Pawła Makowca i Marka Mroszczyka z Obrony Narodowej. Mianowicie cztery książki z wydawnictwa Difin:
-"Działania Patrolowe Lekkiej Piechoty" P. Makowiec i M. Mroszczyk
-"Taktyka Walki w Terenie Zurbanizowany" P. Makowiec i M. Mroszczyk
-"Podstawy Ratownictwa Taktycznego" M. Czerwiński i P. Makowiec
-"Podstawy Szkolenia Taktycznego Lekkiej Piechoty" P. Makowiec i M. Mroszczyk
Pierwsza jest o szeroko pojętej taktyce zielonej poszerzonej o elementy: struktury sekcji, drużyny, plutonu, dowodzenia, planowania (Warno, Opord, Frago). Nie zabrakło także wielu dobrze opisanych i zilustrowanych SOP'ów (pl. Standardowe Procedury Operacyjne) oraz zbioru znaków niewerbalnych.
Druga książka to taktyka czarna i specyfika działań w terenie zabudowanym oraz taktyka walki w mieście i pomieszczeniach pododziałów do wielkości plutonu.
Trzecia z kolejki ugruntowuję taktykę czerwoną i takie pojęcia jak: IPMed (opatrunki, stazy itp.), strefy, TCCC, MEDEVAC, techniki ratownicze oraz planowanie misji z uwzględnieniem ewakuacji rannych.
Ostatnia wyczerpuje tematy poboczne takie jak wyposażenie taktyczne, przemieszczanie się, obserwacja, stanowiska ogniowe, maskowanie, wyszkolenie ogniowe, walka wręcz, survival/SERE, nawigację, szkice terenowe i łączność. Szczególnie polecam tą początkującym, ponieważ odpowiada na wiele pytań, których czasem nie chce się zwerbalizować.
Ogólnie bardzo przyjemnie czyta się teorię czegoś, co jako LOKmilsim wprowadzamy w czyn. Pracę autorów oceniam pozytywnie. Książki są napisane starannie, rzetelnie oraz posiadają wiele ilustracji. Elementy składowe taktyki są w tej serii zdefiniowane i ponazywane. Jednocześnie autorzy nie narzucając schematów, a podają książkowe alternatywy. Gorąco polecam zarówno rekrutom jak i weteranom. Czytając te książki można w łatwy sposób ugruntować i usystematyzować wiedzę zdobytą w praktyce. Ponadto prawie każda zawarta informacja posiada odnośniki do wojskowej literatury armii: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytani, Francji czy Polski. Na koniec dodam, że dwie pierwsze lektury rekomendowane są przez gen. Romana Polko.