Co nieco o radiokomunikacji z WMASG

różnorakie materiały szkoleniowe

Co nieco o radiokomunikacji z WMASG

Postprzez kufel_wro » 2012-10-28, 10:28

http://forum.wmasg.pl/topic/20722-radio ... dpowiedzi/

MagdalenaPasik napisał(a):Witam wszystkich userów z uwagi, iż jest to mój post nr 1 na forum. Zdecydowałam się napisać i prosić o pomoć gdyż po przeczytaniu kilku for znalazłam tutaj

najwięcej rzeczowych informacji. Jestem totalna laiczką w tej dziedzinie, jednak daleko mi od totalnego trollowania i postanowiłam pzeczytać ten watek od

podstaw zanim zadam pytanie. Podobnie uczyniłam na innych forach, zapoznałam się z podstawowymi pojęciami, jednak sporo podstawowych rzeczy jeszcze nie wiem

- nie gniewajcie się proszę. Przechodząc do meritum...
Ostatnio w wielu sytuacjach w których się znalazłam ( rajdy rowerowe, wycieczki w górach itp. ) zauważyłam że sporo ludzi posługuje się krótkofalówkami.

Bardzo to ułatwiało komunikację, podnosiło bezpieczeństwo oraz czasami ( łaczyli się z kimś obcym ) zabijało nudę. Postanowiłam zakupić sobie takie

krótkofalówki gdyż często jeżdzę na wycieczki, rajdy rowerowe i podobne imprezy. Bardzo także podoba mi się zwykłe nasłuchiwanie CB radia kiedy podróżuję z

kimś kto je posiada. Z tego co wyczytałam można takiej krótkofalówki również posłuchać. Zatem skłaniam się do zakupu dwóch takich krókofalówek. Początkowo

ustaliłam sobie budżet około 250 zł natomiast gdy zagłębiłach się w fora i w to co polecają uznałam iz mogłabym przeznaczyć nawet do 400 zł jeśli jakość,

oraz funkcje które oferuje droższy model będę wykorzystywała. Jak wcześniej nadmieniłam nie mam zielonego pojęcia co do parametrów tych urządzeń, ważności i

skuteczności ich, oraz funkcji dlatego przyjęłam dość prosty i kobiecy system eliminacji. Odrzuciłam najtańsze "Walkes Talkes" na allegro , oraz

profesjonalne modele skupiając swa uwagę na modelach z przedziału 150-250 zł. Wyfiltrowałam sobie następujące modele:
1. Maxcom WT 210
2. SWITEL WTF 728
3. SWISSVOICE TwinTop 400
4. BRONDI FX-11 TWIN ECO ENERGY
5. MAXCOM WT 350
6. Topcom TwinTalker 9500 AirSoft Edition
7. Topcom TwinTalker 9500 Box

Nie wiem ile w tym prawdy, ale z tańszych modeli polecali szczególnie Maxcoma i Topcoma. Już prawie się zdecydowałam, kiedy znalazłam Wasze forum. W wielu

wątkach polecacie krótkofalówki Navcomm. Chciałabym zapytać o kilka rzeczy których jeszcze nie wiem. Jeżeli ktoś byłby tak miły i wyjasnił łopatologicznie

kobiecie byłabym po stokroć wdzięczna.

1. Czy do 400 zł dostanę jakiś godny polecenia model Navcomm ?
2. Czy w tej cenie będzie to jedna krótkofalówka czy dwie ?
3. Czy każdy Navcomm jest "nielegalny" ?
Przeczytałam bowiem rozporzadzenie które mówi iz legalny sprzęt to taki, któego moc nie przekracza 0,5W, jego antena jest zintegrowana z urzadzeniem, oraz

działa tylko w PMR. W waszych wątkach często piszecie o większej mocy oraz róznych trybach pracy ( GMSR - zapoznałam się co to jest m ASG - Nie mam bladego

pojęcia ). Padło także stwierdzenie iż jest to przepis martwy. Broń mnie Panie Boże od łamania prawa jednak jesli moja większa moc, nie będzie nikomu

szkodziła, a "kontrolerzy" nie sprawdzają tego regularnie to na upartego mogłaby być.
4. Czy takie cos jakoś się sprawdza, na bieżąco jest to przez kogoś monitorowane i sprawdzane tudzież namierzane ?
5. Co najczęściej jest zakłocane przez większa moc lub zmiane trybu pracy ?
I ostatnie już pytanie...
6. Czy mógłby ktoś łopatologicznie napisać co więcej ma droższy navcom w stosunku do wymienionych tańszych propozycji z jednozdaniowym komentarzem ? np.

Navcomm posiada funckję xxx dzięki temu możesz robić to i to

Mam nadzieje ze nie złamałam żadnego regulaminu i nie zamęczyłam nikogo długim postem. Jeśli ktos ma ochote pomóc "Thanks from the mountain" czyli z góry

dziękuję

P.S.
Chciałam jeszcze podac moje wymagania:
- łączność jadąc na dwa auta odległość do 1 km
- łącznośc na rajdach rowerowych tereny leśne odległość 1-3 km
- możliwość posłuchania sobie rożnych rozmów, podobno niektórzy dyskutują na kanałach jak na CB radio z większej odległości ( niekoniecznie musiałabym mówić

sam odbiór )
- łączność w miejscowości nadmorskiej na terenie miasteczka do 1-1.5 km teren srednio zurbanizowany.
- fajnie gdybym mogła podpiąc słuchawki i posłuchać na plaży może trafie na kanał na któym ludzie sobie gadulą.
- CB radio zapewne nie odbiore prawda ? wyczytalam ze to 27 Mhz a PMR 446 cos tam...więc pewnie odpada ?

jeszcze raz goraco dziekuje za podpowiedzi lub linki gdzie takie coś kupić ( polecane sklepy) na terenie kraju.

Magda.

JarekM napisał(a):ad.1 tak, http://www.navcomm.eu/product_info.php? ... ucts_id=90 TK-760
ad.2 jedną sztukę.
ad.3 Navcomm jako radio nie jest nielegalne (można je normalnie kupić i nikomu nic do tego). Zasadniczo zaś, używanie tego radia (nadawanie) przez osoby nie

posiadające licencji krótkofalarskiej jest złamaniem przepisów ustawy, czyli krótko mówiąc nielegalne.
ad.4 Nie słyszałem jeszcze o tym, aby odpowiedzialne za te kwestie urzędy posługując się namiarami i monitoringiem złapały kogoś "na gorącym uczynku"
ad.5 W paśmie w którym pracuje Navcomm (400-470 Mhz) możesz zakłócać część urządzeń pracujących na częstotliwościach FRS/GMRS (~462 MHz) ale teraz to już

chyba niewiele ich zostało. Moc i zmiana parmetrów pracy ma tu drugorzędne znaczenie.
ad.6 Rożnicą za którą się płaci w Navcomm'ie jest wszystko to, co możesz przeczytać w parametrach technicznych navcomma (linka masz na początku).

Co do wymagań...
ad. 1/2. łączność na częstotliwościach 400-470Mhz bardzo mocno zależy od warunków terenowych. Niekiedy nie ma problemu z łącznością między samochodami na

odl. 1km a niekiedy nie da się pogadać gdy drugie auto jest za zakrętem . Identycznie sytuacja wygląda w lesie ale tutaj nie liczyłbym już wogóle na

łaczności pow. 1km.

ad. 3 Navcommem podsłuchiwać możesz tylko nadajniki pracujące w tym samym zakresie częstotliwości (400-470 Mhz) - różne rzeczy można usłyszec ale CB radia

nie da się podsluchiwać (CB Radio to częst. 27 MHz)
ad. 4. możliwe, jak najbardziej
ad. 5. do gniazda typu K (Kenwood) w jaki jest wyposażone to radio możesz nabyć mnóstwo mniej czy bardziej dyskretnych zestawów słuchawkowych
ad. 6 jw. nie posłuchasz CB

co do linków - jeśli Navcomm to masz go na początku. Jeśli coś o innej funkcjonalności musisz podać więcej szczegółów.
Od razu mówię że radio, które będzie pracowało w zakresie CB i PMR chyba nie istnieje, a jeśli jest produkowane to będzie kosztowało zdecydowanie

(wielokrotnie) więcej niż 400 PLN

MagdalenaPasik napisał(a):Dziekuje za rozświetlenie nieco temtu. Naczytałam się że troche inaczej przelicza się moc i podobno 5 W nadajnik nie oznacza wcale iż będzie 10-krotnie

większy zasięg aniżeli posłygiwałabym się radiotelefonem z nadajnikiem 0.5 W ( oczywiscie zakladamy warunki pogodowo - terenowe identyczne ) Czy to prawda ?

Jeśli tak to mniej więcej o ile 5 W nadajnik zwiększyć może teoretyczny zasięg ( warunki identyczne ) ? Pytam bo nie wiem czy jest sens dokladać jeśli

rożnica w zasięgu byłaby np. 20%...
W ogóle to bardzo Cię przepraszam iz zadaje tak błahe pytania , dla Wa sjest to oczywista oczywistość a dla mnie narazie czarna magia. Tak jednak

zaintrygował mnie ten temat, iż postanowiłam się w to wciągnąć Najchętniej poczytałabym od podstaw strony o krótkofalowości ( co to jest , jakie fale, jakie

rodzaje itp ) ale nie moge żadnej ciekawej stronki wyłuskać któr aod podstaw fajnie by to miała opisane. Może znasz ? Wtedy nie musiałabym dręczyć Was

pytaniami. Póki nie znajdę takowej pozwól iż będę zadawała pytania które mnie nurtują. Jeżeli uznasz ( lub inni ) że sa irytujące po prostu nie odpowiadajcie
Przeczytałam tez na forach na których dysputowno na temat zasięgu - o dwóch rodzajach pasma 70 cm i ( tu nie pamiętam ) 2 m ??
O co tu chodzi ? Radiotelefon który działa od 462.....z kawałkiem do 462...z kawałkiem to jakie to pasmo ? Każdy potrafi się przełączać na te pasma 70 cm i 2

( ?) m ? Czy któreś z tych pasm jest nielegalne ? Podobno na tych 70 cm ( cokolwiek to znaczy ) zasięg jest lepszy.
Druga sprawa czy skanowaie w radiotelefonie to jest to o czymmysle, tzn skanuje kanały i wyszukuje mi kanał na którym tocza się rozmowy ?

JarekM napisał(a):Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie. Jednakże IMHO lepiej jest mieć tą moc niż nie mieć. Sporo też zależy od anteny i jej dopasowania - im

lepsza antena tym więcej mocy może wypromieniować a to jest zależność prawie liniowa.



tak 70 cm - PMR/FRS/GMRS/LPD - 400-470 MHz
2m - VHF - 136-174 MHz

Pasmo 2m jest pasmem pozwalającym na osiągnięcie dalszych (lepszych) łączności jednakże w odróżnieniu od 70cm (fragmentem tego pasma jest PMR które jest

dostępne dla wszystkich bez ograniczeń - pomijam tutaj kwestie niezgodności, np. Navcomm'a z przepisami dotyczącymi możliwych do używania radiotelefonów) w

całości wymaga posiadania licencji, więc generalnie nie ma znaczenia jakiego radia się używa :0


to radiotelefon działający w zakazanych na terenie UE pasmach FRS/GMRS (za to dozwolonych i popularnych w USA/Kanadzie).


nie, nie każdy. Radiotelefon pozwalający na pracę w tych dwóch zakresach to tzw. duobander ( http://www.navcomm.eu/product_info.php?products_id=171 TK890)
Kwestie legalności masz powyżej.


jeśli mówimy o porównaniu 70cm vs 2m to zasięg będzie lepszy w paśmie 2m.
Wpływ na to ma lepsza propagacja fal w tym zakresie. W w b.dużym uproszczeniu - im dłuższa "fala" czyli niższa częstotliwość tym zasięg w porównywalnych

warunkach jest większy


Skanowanie to funkcja uruchamiana w menu i może być włączana/wyłączna na żądanie.
Urządzeniem dla którego jest to domyślny tryb pracy to skaner.

Lesław napisał(a):Zakłada się, że aby zwiększyć zasięg dwukrotnie, moc należy należy zwiększyć 10-krotnie.
W praktyce, najważniejsza jest antena i wszystko co z nią związane. Ja z mojej stacji bazowej, otwieram przemiennik, który jest w odległości 145 km,

niezależnie od tego czy używam 5, 10, 20 czy 50 watt! I łączność cały czas jest idealna.
Jaki z tego wniosek? Jeśli już kupić i używać dobrego radia, to wystarczy 1W mocy i dobra antena. łączność zapewniona i dłuższa praca na akumulatorze.

Nielegalnej pracy w paśmie 2m nie polecam. Tam jest bardzo ciasno. Radioamatorzy i wszelkie służby mocno pilnują swoich pasm...

Lesław
Saltus VIII,XI; Unit 01,03,04,06; Milsim48h 2012; Blackops I,II,III; Igła I,II; KASKADA; ZAPAD; GreenCoat II; AEGIS 2015,2017,SpecOps; MA2017

Obrazek
Avatar użytkownika
kufel_wro
Administrator
 
Posty: 2901
Dołączył(a): 2009-06-28, 22:03
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez twbolek83 » 2012-10-28, 15:03

trzeba uwazac na 2m
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy
A. Einstein
Avatar użytkownika
twbolek83
Administrator
 
Posty: 2316
Dołączył(a): 2009-12-28, 14:53
Lokalizacja: olkusz

Postprzez Smoku » 2013-01-06, 10:57

Witam. To moj pierwszy post na forum ale w moim temacie poniewaz jestem krotkofalowcem. Roznica miedzy moca 0,5 wata a 5w to potwierdzam ze jest dwukrotne zwiekszenie zasiegu. Moc wypromieniowana z anteny rosnie liniowo ale tlumienie (np sciany lasu itp) oraz osrodka w jaki rozchodzi sie fala (powietrze) wzrasta czterokrotnie. Ogolnie przyjmuje sie zasade w krotkofalarstwie, ze aby u respondenta byl jakikolwiek zauwazalny efekt zwiekszamy moc czterokrotnie.
Zas jesli chodzi o pasmo 2m (144-146 mhz) jest ono bardzo pilnowane przez krotkofalowcow, wymaga licencji i ogolnie jest tam tloczno. pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Smoku
 
Posty: 11
Dołączył(a): 2012-11-10, 18:30
Lokalizacja: Jawor


Powrót do SALA SZKOLEÑ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron