2013.03.23, Międzyrzecz - SGO Red fight

2013.03.23, Międzyrzecz - SGO Red fight

Postprzez kufel_wro » 2013-03-18, 10:23

http://ludziearmii.pl/red-fight-praktyk ... edycznych/

"Umie­jęt­ność udzie­la­nia po­mo­cy przed­me­dycz­nej na polu wal­ki nie do­ty­czy już tyl­ko wy­spe­cja­li­zo­wa­nych ra­tow­ni­ków. Prze­gląd i ana­li­za wy­pad­ków w trak­cie dzia­łań bo­jo­wych ja­sno po­ka­zu­ją, że pro­ce­du­ry ra­tow­nic­twa me­dycz­ne­go po­win­ny na sta­łe wejść do ka­no­nu szko­le­nia dla wszyst­kich żołÂ­nie­rzy. Wie­dza ta, po­łąÂ­czo­na z szyb­ko­ścią re­ak­cji, pod­wyżÂ­sza szan­se na prze­ży­cie pa­cjen­ta po otrzy­ma­niu po­strza­łu. Aby ta pro­sta za­sa­da mo­gła funk­cjo­no­wać w prak­ty­ce, ko­niecz­ne są sta­łe i czę­sto po­wta­rza­ne dzia­ła­nia szko­le­nio­we, po­zwa­la­jąÂ­ce na na­by­cie i ugrun­to­wa­nie wie­dzy me­dycz­nej. Ide­ałem jest na­by­cie wpra­wy, po­zwa­la­jąÂ­cej na dzia­ła­nie szyb­kie i in­stynk­tow­ne, co sta­je się szcze­gól­nie istot­ne pod­czas dzia­łań pod ostrza­łem nie­przy­ja­cie­la.

Po­ni­żej przed­sta­wia­my ra­mo­wy kon­spekt za­jęć, któ­re od­bę­dą się 25.03.2013 na po­li­go­nie Woj­cie­cho­wo. Za­chę­ca­my do po­wie­la­nia do­brych prak­tyk i ży­czy­my suk­ce­sów szko­le­nio­wych. PełÂ­ną re­la­cję z prze­pro­wa­dzo­nych za­jęć za­mie­ści­my nie­ba­wem.

Szko­le­nie tak­tycz­no-me­dycz­ne „Red Fi­ght” – kon­spekt za­jęć

Te­mat:
Dzia­ła­nie żołÂ­nie­rza w sy­tu­acji bo­jo­wej – po­moc przed­me­dycz­na na polu wal­ki.

Cel:
Po­zna­nie oraz wy­ja­śnie­nie pro­ce­dur dzia­ła­nia żołÂ­nie­rza w sy­tu­acji bo­jo­wej, udzie­la­nia spraw­nej po­mo­cy przed­me­dycz­nej po­szko­do­wa­nym w wy­ni­ku kon­tak­tu ognio­we­go, za­po­zna­nia z za­sa­da­mi ewa­ku­acji me­dycz­nej oraz we­zwa­nia i po­dej­mo­wa­nia po­mo­cy ME­DE­VAC.

Czas:
09.00 – 14.00

Miej­sce:
OC. Woj­cie­cho­wo

Za­gad­nie­nia:
•Pod­sta­wo­we wy­po­sa­że­nie ra­tow­ni­ka me­dycz­ne­go oraz oso­bi­sty pa­kiet me­dycz­ny żołÂ­nie­rza (1)
•Roz­po­zna­nie ran po­strza­ło­wych oraz ura­zów po­wsta­łych w wy­pad­ku kon­tak­tu ognio­we­go. (2)
•Ewa­ku­acja ze stre­fy śmier­ci, za­bez­pie­cze­nie ran­nych oraz przy­go­to­wa­nie do trans­por­tu. (3)
•Wy­bór miej­sca na ląÂ­do­wi­sko im­pro­wi­zo­wa­ne, mel­du­nek ME­DE­VAC. (4)
•Za­bez­pie­cze­nie ląÂ­do­wi­ska, pro­ce­du­ra pod­ję­cia śmi­głow­ca. (5)

Za­bez­pie­cze­nie ma­te­ria­ło­we:
•Umun­du­ro­wa­nie oraz wy­po­sa­że­nie oso­bi­ste (opcja „full com­bat” – ka­mi­zel­ka lub szel­ki tak­tycz­ne, na­kry­cie gło­wy, ochra­nia­cze, rę­ka­wicz­ki, ple­cak sztur­mo­wy, oso­bi­sty pa­kiet me­dycz­ny).
•Uzbro­je­nie eta­to­we (re­pli­ki bro­ni).
•In­dy­wi­du­al­ne środ­ki łącz­no­ści (pa­smo PMR – 446 MHz)
•Wy­ży­wie­nie (pro­wiant su­chy, in­dy­wi­du­al­ne ra­cje żyw­no­ścio­we, na­po­je) każÂ­dy z uczest­ni­ków we wła­snym za­kre­sie.
•Po­jazd ewa­ku­acji me­dycz­nej.
•środ­ki dym­ne oraz pi­ro­tech­nicz­ne.

In­struk­to­rzy:
•Za­gad­nie­nie nr 1 – ra­tow­nik me­dycz­ny
•Za­gad­nie­nie nr 2 – ra­tow­nik me­dycz­ny
•Za­gad­nie­nie nr 3 – in­struk­tor cy­wil­ny
•Za­gad­nie­nie nr 4 – żołÂ­nierz za­wo­do­wy
•Za­gad­nie­nie nr 5 – in­struk­tor cy­wil­ny

Prze­bieg szko­le­nia:

Część wstęp­na: 08.30 – 09.00
•Zbiór­ka przed roz­po­czę­ciem szko­le­nia.
•Przed­sta­wie­nie celu szko­le­nio­we­go za­jęć oraz ich prze­bie­gu.
•Przed­sta­wie­nie in­struk­to­rów.
•Ro­zej­ście się do miejsc szko­le­nia.

Część głów­na: 09.00 – 14.00
Szko­le­nie na punk­tach na­ucza­nia:
•Za­gad­nie­nie nr 1 pro­wa­dzo­ne bę­dzie rów­no­le­gle przez dwóch ra­tow­ni­ków me­dycz­nych w po­dzia­le na dwie gru­py szko­le­nio­we – czas szko­le­nia 50 mi­nut.
•Za­gad­nie­nia nr 2 do 5 pro­wa­dzo­ne będą w po­dzia­le na czte­ry gru­py szko­le­nio­we me­to­da sze­re­go­wą – czas szko­le­nia 4 x 60 mi­nut.
•Ca­łość obej­mu­je pięć go­dzin szko­le­nia pro­wa­dzo­ne­go non stop bez przerw, przej­ście na ko­lej­ne punk­ty na­ucza­nia od­by­wa się ca­ło­ścią gru­py z za­cho­wa­niem dzia­ła­nia tak­tycz­ne­go lub bie­giem. In­struk­to­rzy szko­le­nie pro­wa­dzą w taki spo­sób, aby prze­ka­zać mak­si­mum wie­dzy zwra­ca­jąc przy tym uwa­gę na prak­tycz­ne do­sko­na­le­nie po­zna­nych umie­jęt­no­ści.
•Za­gad­nie­nia szko­le­nio­we po­łąÂ­czo­ne z dzia­ła­niem tak­tycz­nym na­le­ży pro­wa­dzić w opar­ciu o za­ło­żo­ną sy­tu­acje tak­tycz­ną, a wszel­kie dzia­ła­nia szko­lo­nych ce­cho­wać ma dy­na­mi­ka.
•Zmia­na punk­tów na­ucza­nia od­by­wa się na ko­men­dę kie­row­ni­ka szko­le­nia po­da­ną przez środ­ki ra­dio­we, przy­go­to­wa­nie do zmia­ny grup sy­gna­li­zo­wa­ne bę­dzie z pię­cio­mi­nu­to­wym wy­prze­dze­niem.

Część koń­co­wa: 14.10 – 14.30
•Zbiór­ka po za­koń­cze­niu szko­le­nia.
•Omó­wie­nie oraz wska­za­nie na cele do­sko­na­le­nia.
•Za­koń­cze­nie szko­le­nia.

Idea szko­le­nia:
Szko­le­nie z za­kre­su ra­tow­nic­twa me­dycz­ne­go ma na celu zdo­by­cie i po­sze­rze­nie wie­dzy człon­ków grup pro obron­nych oraz re­kon­struk­cyj­nych przy wspar­ciu me­ry­to­rycz­nym za­wo­do­wych woj­sko­wych ra­tow­ni­ków me­dycz­nych. Na­wiąÂ­zy­wa­nie i kon­ty­nu­acja współÂ­pra­cy szko­le­nio­wej przez te śro­do­wi­ska pro­cen­tu­je uzy­ska­niem wy­mier­nych efek­tów.

Woj­sko­wi ra­tow­ni­cy me­dycz­ni po­sia­da­ją za­sób spe­cja­li­stycz­nej wie­dzy i umie­jęt­no­ści nie tyl­ko zdo­by­wa­nej na po­li­go­nach lecz przede wszyst­kim we­ry­fi­ko­wa­nej w re­al­nych wa­run­kach bo­jo­wych, to wła­śnie tak zdo­by­ta wie­dza jest naj­war­to­ściow­szym do­brem do prze­ka­za­nia. Gru­py i or­ga­ni­za­cje pro obron­ne dzia­ła­jąÂ­ce w imię war­to­ści spo­łecz­nych i pa­trio­tycz­nych wkła­da­ją w swo­je szko­le­nie wie­le wy­siłÂ­ku i ser­ca. Za­zwy­czaj bez fi­nan­so­wa­nia z ze­wnątrz po­le­gać mogą je­dy­nie na wkła­dzie wła­snym każÂ­de­go ze swo­ich człon­ków, a mimo wszyst­ko ich po­ziom wy­szko­le­nia i wie­dzy w wie­lu wy­pad­kach jest bar­dzo wy­so­ki. Szko­le­nie ta­kie jak „Red Fi­ght” po­zwa­la na zdo­by­cie czę­ści wie­dzy bez ko­niecz­no­ści in­we­sto­wa­nia cza­sem du­żych środ­ków w szko­le­nia pro­wa­dzo­ne przez spe­cja­li­stycz­ne fir­my.

Idea ta­kie­go wła­śnie szko­le­nia nie tyl­ko pod kąÂ­tem me­dycz­nym, ale też bio­rąc pod uwa­gę szko­le­nie ogól­no­woj­sko­we i pew­ne za­gad­nie­nia spe­cja­li­stycz­ne pro­mo­wa­na jest przez więk­szość dzia­łań gru­py SGO REC, a pa­mię­tać na­le­ży, że wiel­kie rze­czy ro­dzą się czę­sto z ma­łych po­my­słów."
Saltus VIII,XI; Unit 01,03,04,06; Milsim48h 2012; Blackops I,II,III; Igła I,II; KASKADA; ZAPAD; GreenCoat II; AEGIS 2015,2017,SpecOps; MA2017

Obrazek
Avatar użytkownika
kufel_wro
Administrator
 
Posty: 2901
Dołączył(a): 2009-06-28, 22:03
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez kufel_wro » 2013-03-25, 23:46

Byłem, widziałem, trenowałem :-D

Na zajęciach przerabialiśmy podstawy, ale za to podane w bardzo ciekawy sposób,
przez żołnierzy z 17WBZ, którzy nie jedną zmianę w Afganistanie przeżyli...

Moja grupa, w skład której wchodziły chłopaki z ODS, LST, SGO SDW i SGO STORM,
przerabiała w kolejności chronologicznej w blokach 1 godzinnych:

- omówienie zawartości IFAK'a oraz apteczki zespołowej WP i US ARMY,
- przyjmowanie śmigłowca na improwizowane lądowisko,
- przedstawienie i trening sposobów ewakuacji rannych pod ogniem nieprzyjaciela "Care Under Fire",
- symulację CUF w realnej sytuacji ostrzału prowadzonego przez instruktorów przy pomocy "śnieżek" (było ostro!),
- kodowanie meldunku MEDEVAC (9liner).

Chciałbym podziękować organizatorom, za bardzo dobre szkolenie,
oraz członkom mojej grupy, za w pełni profesjonalne podejście do wykonywanych zadań!

Zdjęcia:
https://plus.google.com/u/0/photos/1113 ... 1341872913

Obrazek
Saltus VIII,XI; Unit 01,03,04,06; Milsim48h 2012; Blackops I,II,III; Igła I,II; KASKADA; ZAPAD; GreenCoat II; AEGIS 2015,2017,SpecOps; MA2017

Obrazek
Avatar użytkownika
kufel_wro
Administrator
 
Posty: 2901
Dołączył(a): 2009-06-28, 22:03
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez twbolek83 » 2013-03-27, 15:44

no ciekawe
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy
A. Einstein
Avatar użytkownika
twbolek83
Administrator
 
Posty: 2316
Dołączył(a): 2009-12-28, 14:53
Lokalizacja: olkusz

Postprzez kufel_wro » 2013-03-29, 21:58

Saltus VIII,XI; Unit 01,03,04,06; Milsim48h 2012; Blackops I,II,III; Igła I,II; KASKADA; ZAPAD; GreenCoat II; AEGIS 2015,2017,SpecOps; MA2017

Obrazek
Avatar użytkownika
kufel_wro
Administrator
 
Posty: 2901
Dołączył(a): 2009-06-28, 22:03
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Taktyka Czerwona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron